سپنج

چگونه می توان بر غرور سازمانی غلبه کرد؟

چطور می توان بر غرور سازمانی غلبه کرد و افزایش رشد و بهره وری را در میان کارکنان و مدیران شرکت های بیشتری شاهد بود ؟

در این مطلب به این مبحث می پردازیم که چطور می توان بر غرور سازمانی غلبه کرد و افزایش رشد و بهره وری را در میان کارکنان و مدیران شرکت های بیشتری شاهد بود .

برخی از مهم ترین عوامل بشرح ذیل هستند :

۱) اجتناب از سرزنش کردن عوامل و شرایط بیرونی در مواجهه با مشکلات :
گله کردن از شرایط و عوامل بیرونی مانند رکود بازار ، قوانین دولتی ، مالیات ، تعداد سفارش های برگشت از فروش ، نداشتن مشتری ، عدم وجود پرسنل توانمند و ... در واقع نشان از ناتوانی ماست ، " ما " منظور مجموعه یک سازمان که شامل مدیران و کارکنان می باشد .
اما اگر بعنوان یک مدیر شرایط حاکم را بپذیرید و با واقع بینی و منطق از خود سوال کنید چطور برخی از شرکت ها در همین شرایط کار می کنند و موفق نیز هستند ؟! جواب را بخوبی دریافت خواهید کرد .
ما می توانیم با آموزش پرسنل ، کارکنانی با دانش روز و توانمند تربیت کنیم که قطعا سرمایه گذاری درستی خواهد بود ،
ما می توانیم با ایجاد روحیه مثبت ، قوی و فضایی سرشار از اعتماد فرصتهای جدید را بهتر ببینیم و از آنها بهره برداری کنیم . اگر در مواجهه با مشکلات فقط دنبال مقصر و بهانه تراشی نباشید و سعی کنید در شرایط سخت پیش رو با مدیریت بحران و ایجاد فرصتی دوباره با همدلی و اعتماد در کنار کارکنان خود بایستید قطعا بر مشکلات غلبه خواهید کرد .
۲) اجتناب از قضاوت کردن و مقصر دانستن دیگر اعضای تیم در مواجهه با مشکلات: سرزنش کردن افراد دیگر تیم ، نتیجه ای جزء تفرقه و فرافکنی نخواهد داشت ، فرافکنی از لحاظ روانشناسی زمانی مطرح می گردد که شخصی بخواهد حقایق را نادیده بگیرد بجای آنکه با واقعیات روبرو شود ، پس بهتر است بجای آنکه انرژی خود را صرف یافتن مقصر و متهم کردن یکدیگر نمایید ، همه با هم فکر کنید ، همه با هم بدنبال راه حل باشید و همه با هم مشکل را حل کنید ، یادمان نرود که خرد جمعی همواره پیروز میدان های مبارزه و شرایط سخت است و این همان فرهنگ ( خلق مشترک ) است .
۳) آرام و صبور بودن را تمرین کنید .
به این معنا که در مواجهه با مشکلات سازمانی چه در مقام مدیر و چه در مقام کارمند باید بتوانید آرامش خود را حفظ کنید ، باید سعی کنید در مشکلات و مخالفت های احتمالی پیشرو صبور باشید .
یکی از مهم ترین ابزارها برای محقق شدن این موضوع ، هنر خوب گوش دادن و توجه کردن است .
بطور مثال زمانی که تیم فروش با یک مشتری ناراضی روبرو می شود بهتر است اینگونه برخورد کند و بگوید :
(( شرکت من واقعا دوست دارد که مشکل شما را حل کند و من بعنوان نماینده شرکت دوست دارم مشکل شما را بطور درست متوجه شوم ، آیا می توانم برداشت خود را از نارضایتی شما یکبار بیان کنم و شما به من بگویید آیا درست برداشت کردم یا خیر ؟! و اگر اشتباه متوجه شده ام لطفاً من را اصلاح نمایید تا بتوانیم در جهت رفع مشکلتان قدم برداریم. ))
این صحبت در واقع باعث می شود پیام دعوت به آرامش برای مشتری ناراضی ارسال و شرایط برای رفع مشکل و نارضایتی مساعد و آرام گردد .
۴) سوالات بی پاسخ و مهم را یکبار نیز از وجدان خود بپرسید .
وجدان ما قسمتی از ماست که حقیقت و درستی را می بیند و یاری دهنده خوبی برای ما در شرایط سخت زندگی شخصی و کاری محسوب می شود ، وجدان انسان اگر آسوده باشد به معنای آن است که عملکردش نیز بر پایه و اصول درست بوده است .
وجدان بیدار انسان همواره راه درست را نشان می دهد که شاید حتی دوست نداشته باشید با آن روبرو شوید اما اگر سعی کنید روحیه درست کاری همراه با وجدانی بیدار و درست را میان خود و پرسنلتان پرورش داده و شکوفاتر سازید ، آن زمان بهترین ها پیش روی سازمانتان خواهد بود و قطعا از روزهای سخت هم با اتحاد و پشتکار عبور خواهید کرد .

نکات فوق بخشی از عواملی است که سازمان های موفق با منشور درست سازمانی همواره رعایت می کنند و این رعایت و احترام به اصول و آیین نامه اخلاقی و سازمانی شرکت از سوی همگان در هر موقعیت شغلی رعایت می شود و این رعایت با زور و اجبار نیست بلکه با رضایت خاطر می باشد زیرا انسان های موفق باور دارند محل کار انسان خانه دوم هر شخص بحساب می آید .

با ایمان به خلق مشترک ، همدلی ، روحیه مثبت ، پشتکار ، اتحاد و کنار هم بودن موفقیت سازمان خود را تضمین نمایید .

منبع:سایت برند تک