سپنج

دلایلی که به قیمت از دست دادن کارتان تمام می شود!

از دست دادن کار به دلیل ذهنیت های اشتباه
زمانی که تیم فوتبال تگزاس لانگ هورن چهارمین باخت خود را در این فصل مسابقات تجربه کرد. تیم تگزاس رنجرز هم در مرحله حذفی شکست خورد. یکی از اعضای تیم رسانه‌ای رنجرز در توییتر به اشتباه (به جای اینکه با نام کاربری خود بنویسد) با نام

کاربری تیم رنجرز در توییتر نوشت چارلی (سرمربی تیم تگزاس لانگهورن) را اخراج کنید. طبیعتا او می‌خواسته با نام کاربری خود این کار را انجام دهد، اما این لغزش سبب شد تا وی از کار خود اخراج شود. در ادامه با جایگاه همراه باشید.رنجرها تنها سازمانی نیستند که به خاطر چنین اشتباهی کارمند خود را از کار اخراج می کنند. اخیرا پژوهشی در موسسه «ای پالیسی» نشان داد که از حدود ۳۰۰ شرکتی که مورد مطالعه قرار گرفته‌ اند حدود یک سوم آنها کارمندان خود را به خاطر سوء استفاده از سرویس ‌های ارتباط‌جمعی شرکت، از کار بیرون کرده اند. شرکت‌ها به شدت نگران سوء استفاده کارمندان شان از تکنولوژی هستند که ۴۵ درصد از شرکت ‌هایی که در نظرسنجی شرکت کرده‌ تایید کرده‌اند که رفتار و عملکرد کارکنان خود را تحت کنترل دارند. با این حال، تنها ۲ ایالت در آمریکا کارفرمایان را ملزم کرده تا در صورت کنترل کارمندان با دوربین، آنها را از این امر آگاه سازند. وقتی به دلایل اخراج برخورد می کنیم، رسوایی ‌های دیجیتالی (شبکه ‌های اجتماعی) گوی سبقت را از سایر دلایل گرفته است. هر هفته به مطالب و اخباری برخورد می کنیم که در مورد افرادی نوشته‌ که به‌دلیل انتشار مطلبی در شبکه‌های اجتماعی از کار اخراج شده اند. بی اف اسکینر دانشمند رفتارشناس آمریکایی معتقد است: «سوال اساسی این نیست که آیا ماشین فکر می‌کند یا نه بلکه سوال این است که آیا انسان تفکر دارد یا نه.» اما حاشیه سازی ‌های کارمندان در فضای رسانه‌های مجازی تنها منشأ این‌گونه اخراج ‌ها به شمار نمی آید. در بسیاری مواقع افراد به‌دلیل ارتکاب اشتباهاتی مبتدیانه کار خود را از دست می‌دهند.

افکار منفی
شما استخدام شده ‌اید که باری را از روی دوش شرکت و تیمی که در آن هستید بردارید نه اینکه سربار شرکت شوید و کار را سخت‌ تر سازید. افرادی که مدام غرزده و در بخش خود با منفی بافی مدام از کار دیگران ایرادگیری می کنند، آنهایی هستند که شرایط را برای رئیس خود سخت دانسته و معمولا اولین افرادی هستند که مجموعه را ترک می‌ کنند. اینکه رئیس ‌تان برای مدتی با این‌گونه افراد مدارا کرده چیزی نیست که مایل باشد برای مدت طولانی آن را ادامه دهد.


کمبود هوش عاطفی
هر کسی می‌ داند که شما امکان دارد به خاطر عدم توانایی در برقراری ارتباط مثبت با دیگران کارتان را از دست بدهید، اما آنچه افراد را به دردسر بیشتر گرفتار می کند، آن است که کنترل کمی بر روی چهره ‌شان داشته و احساساتشان به راحتی در چهره‌ شان نمایان می‌شود. اگر شما از آن دسته افراد باشید که تقریبا همه بتوانند کسلی، عصبانیت یا تمسخر را در چهره شما مشاهده کنند، این امر برای شما دردسرساز می شود. ابراز احساسات در هر شرایطی، شوخی بی‌ مورد، تحقیر یا قطع کردن صحبت دیگران و در کل بی ‌نزاکتی هم که اندک بودن هوش هیجانی را نمایان می‌ سازد نیز می‌تواند سبب شود که شما به دنبال کار دیگری باشید.

قول بزرگ و عمل کوچک
شما وقتی کار در جایی را قبول می‌کنید تلویحا قول می‌دهید که از پس کاری که به‌عهده شما گذاشته شده است، بر می‌آیید. قبول کردن کاری که می‌دانید صلاحیت و توانایی انجام آن را ندارید شما را به دردسر می‌اندازد. حتی اگر صلاحیت هم داشته باشید، اما به رئیس خود بگویید یک پیشرفت بزرگ و فوق‌العاده در کارتان دارید رقم می‌زنید یا اینکه قولی بدهید که نتوانید آن را در زمان مقرر به پایان برسانید. پس تعجب نکنید اگر به‌دلیل ناکامی در هر آنچه به شما سپرده شده است اخراج شوید.

حرف زدن از سوی شرکت
این تنها شامل ارسال مقاله در نشریات به نام شرکت (بدون اجازه) یا اشتباه در استفاده از حساب کاربری توئیتر شرکت نیست؛ چرا که اکثر افراد می‌دانند این کار موجب اخراجشان می شود. این مورد راجع به صحبت ‌هایی است که افراد به سوالی جواب داده که یک گزارشگر بلندگو را جلوی صورت شما می‌گیرد یا اینکه شما خود را به‌عنوان کارمند شرکت معرفی می‌کنید، اما جواب ‌هایی می‌دهید که اظهارنظر شخصی است. تلقی که از سخنان شما می‌شود این است که شما به‌عنوان نماینده شرکت و از طرف شرکت صحبت کرده حتی اگر شما واقعا چنین قصدی را نداشته باشید و این چیزی است که قطعا می‌تواند منجر به اخراج شما شود.

سوء استفاده از منابع یا امکانات شرکت
بسیاری از افراد به‌طور ناشیانه ‌ای مثلا یک بسته کاغذ A‌۴ را از شرکت برداشته و به خانه برده یا به هزینه شرکت بسته ‌ای برای کسی ارسال می‌کنند. به هر حال از دید کارفرما این عمل دزدی محسوب می شود. سوء استفاده از منابع شرکت یک توهین جدی به شمار می آید حتی اگر ارزش ریالی آن چندان هم زیاد نباشد. مچ گیری در حین ارتکاب چنین عملی می‌تواند دلیل خوبی باشد برای کسی که به دنبال بهانه ‌ای برای اخراج است. پرونده ‌سازی برای چنین عملی بسیار ساده‌تر است تا کسی که در این کارها سابقه ای ندارد.

در نتیجه …
بسیاری از افراد دارای این ذهنیت غلط هستند که آنها تنها به‌ دلیل ارتکاب اشتباهی فاحش امکان اخراج دارند، چیزی مانند فساد اخلاقی، یا مشاجره با رئیس، اما واقعیت آن است که این قضیه آن‌قدر هم دراماتیک به حساب نمی آید.

منبع:سایت مجله گردشگری الی گشت